thmb_imgELTCTKFLYBcolombo 2קולומבו, באסט האונד מקסים עם נטיה להכניס כל דבר בפה הפעם הגזים לגמרי. פורסם YNET פורסם ב

גוף זר במעיים – קולומבו והברווז

rx fbקולומבו, באסט האונד לא מסורס בן 11 חודשים, הגיע למרפאתנו הוטרינרית בפלורנטין עם תלונה של הקאות וחוסר אכילה בשבוע האחרון. בהיסטוריה הרפואית שלו תועדו כמה מקרים בהם אכל גוף זר (גרביים וכו’) שיצאו עם הצואה או בהקאה.
בבדיקה גופנית קולומבו אדיש מעט עם ממצאים המצביעים על התייבשות קלה. במישוש בטני קולומבו הראה סימנים של כאב קל בבטן הקדמית ועלה חשד לגוף זר במעיים. יתר הבדיקה הייתה תקינה. הוחלט לבצע צילום רנטגן ובו אושש החשד:

צילום הרנטגן
בהתחשב בכך שהסיפור נמשך כבר שבוע ומצבו הכללי של קולומבו, הוחלט לבצע ניתוח חירום להוצאת הגוף הזר מהמעי הדק. את הניתוח ביצעו הוטרינר ד”ר אסף אלקלעי בסיוע הוטרינרית ד”ר בשמת קווהזי. בוצעה פתיחת בטן שגרתית, כאשר עם הפתיחה, המעי הדק נבדק לאורכו ונמצא הגוף הזר, שהיה תקוע במעי ללא יכולת תזוזה. כמו כן, הרקמה החיצונית של המעי (סרוזה) נראתה אדומה, בצקתית ובחלקה על גבול התחלת נמק.
מאחר ועלה ספק בנוגע לחיוניות המעי, הוחלט לבצע הסרה של מקטע מעי (resection & anastomosis). האזור המועד להסרה נותק מאספקת הדם שלו ובוצע חיתוך והסרה של מקטע המעי הפגום. קצוות המעי הנותרים הוצמדו ונתפרו בכל היקף החיבור. אזור החיבור נבחן לנוכחות דליפות ולאחר מכן המעי וחלל הבטן נשטפו בנוזלים סטריליים (במטרה לסלק גורמי זיהום אפשריים מחלל הבטן) ובוצעה סגירת בטן שגרתית.

קולומבו מיד עם סיום הניתוח, טרם התעורר מההרדמה

colombo


מהו גוף זר במעיים?

duckכאשר נבחן אזור המעי שהוסר בכדי להבין מה גרם לחסימה, גילינו ברווז גומי ש”נעלם” מהבית לפני כשבוע. בתמונה ניתן לראות את מקטע המעי שהוסר עם הברווז שנתקע בו.
לאחר הניתוח ובמשך שבוע, קולומבו קיבל נוזלים, ויטמינים, מגיני מעיים ואנטיביוטיקה. כ- 24 שעות לאחר הניתוח, קולומבו החל להתנועע במרפאה עם מצב רוח מרומם יותר. בהמשך, החל לשתות מעט מים ללא הקאות ולאחר מכן החל לאכול מעט מזון רפואי מורטב (intestinal). יממה לאחר ששב לאכול, נתן צואה ראשונה עם גוון שחור (תוצאה של דם מעוכל באזור הניתוח) אך בהמשך, מרקם וצבע הצואה היה תקין.

כאשר קולומבו הגיע למרפאה בפלורנטין לצורך הסרת תפרים, החתך נראה תקין וקולומבו מקפץ, מכשכש בזנבו ומרגיש נפלא. הבעלים יישמו את ההמלצה לטייל איתו עם מחסום בכדי לנסות ולמנוע מקרים נוספים בעתיד.

גוף זר הינו כל חפץ שהכלב או החתול אוכל שאינו המזון שלו. לחתולים יש פחות נטייה לאכול חפצים שונים בבית, אך אין זה אומר שהם אינם חווים גופים זרים. לחתולים לעיתים יש נטייה לשחק וללעוס חוטים שונים וכאן עולה סיכון לגוף זר אורכי (ליניארי), משמע חוט שנבלע ולעיתים חלקו מסתבך סביב בסיס הלשון ומביא למצב בו המעי הדק מתכווץ ונצמד לעצמו בצורת אקורדיון. במקרים כאלה, לעיתים מספיק לשחרר את הסיבוך שנוצר סביב הלשון אך לעיתים ישנו צורך בניתוח מעיים על מנת להוציא את החוט התקוע. לעומתם, לחלק מהכלבים ישנה נטייה לאכול “שטויות”, בין אם מדובר בחפצים שונים בבית (בהם נכלל גם עצמות) ובין אם מדובר באכילת זבל וצואה ברחוב. מלבד הסכנה לאכילת רעל ברחוב או הידבקות בתולעת הפארק, אכילת “שטויות” בבית ומתן עצמות לכלב עשויים להביא לחסימת המעיים עד כדי קרע במעי (פרפורציה).

מה הן הסכנות?
הסכנות הן מגוונות, החל מפגיעה בתנועתיות המעי והקאות כרוניות, שמובילות להתייבשות ואיבוד מלחים חיוניים בגוף (אלקטרוליטים), ועד חסימה מלאה וממושכת שמביאה לפגיעה בשלמות המעיים, שעשויה להביא לנמק של המעי ודליפת תוכנו לחלל הבטן. דליפה זו מביאה לדלקת נרחבת בחלל הבטן (פריטוניטיס – דלקת קרום הצפק) וזיהום כללי בדם (ספסיס) – מצב המסכן חיים.

כיצד מאבחנים?
אם בעל החיים מרגיש לא טוב, מעט מדוכא או שקט, לעיתים עם כאב בטני והקאות, חוסר רצון לאכול ואף שלשולים – יש להגיע לבדיקה יסודית במרפאה וטרינרית, בה הוטרינר יבצע בדיקה גופנית מלאה, יחד עם תשאול ולקיחת היסטוריה מפורטת. לרוב יש צורך לאשר את החשד באמצעות צילום רנטגן, לפעמים בשימוש עם חומר ניגודי, במטרה לזהות את מיקום הגוף הזר.

כיצד מטפלים ומונעים?
ישנם מצבים בהם אכילת גוף זר חולפת לבד על ידי יציאתו עם הצואה אך ישנם גם מצבים בהם ישנו צורך להתערב כירורגית ולהוציא את הגוף הזר, לשיקולו של הרופא הוטרינר. הליך כירורגי זה מוגדר כהליך ניתוחי בסיכון ונדרשת מיומנות לבצעו. כמו בכל הליך ניתוחי, ישנם סיכונים וסיבוכים, ביניהם דליפה במעי (מדחיית התפרים או כל סיבה אחרת) ועוד.

המניעה היא על ידי הרמת חפצים מהרצפה או מהישג ידו של הכלב; טיולים בחוץ עם מחסום, אם לכלב ישנה נטייה לאכול “שטויות” ברחוב; לא לתת עצמות לכלבים וחתולים; והרחקת חוטים דקים, כמו חוטי תפירה, מהישג ידם של חתולים.