thmb_imgIWFHBBBKIU34127bassetמאת דר’ אסף אלקלעי
בית החולים הוטרינרי בפלורנטין – תל אביב
מרפאה וטרינרית בגבעתיים

הכלב שלך מנער את הראש ללא הפסקה? לחתול שלך יש הפרשות של חומר שחור באוזניים? אולי יש להם דלקת אוזניים. כדאי להיבדק.
דלקות אוזניים הן בכלבים הן בחתולים מהוות בעיה שכיחה מאד הגורמת לסבל רב, הפתרון לה נעוץ בהליך רפואי נכון ומדויק על מנת להקל על הסבל של הכלב או החתול. ככלל, דלקות אוזניים בחיות מחמד מתחלקות, בהתאם לאזורי האוזן השונים לדלקת אוזן חיצונית, דלקת אוזן תיכונה ודלקת אוזן פנימית. דלקות אוזן חיצוניות שכיחות יותר ובמאמר זה נתמקד בהן.

earמהם הגורמים להיווצרות דלקת אוזניים בכלב ובחתול?
דלקות אוזניים בחיות מחמד תהיינה בדרך כלל מולטי-פקטוריאליות  כלומר נגרמות  ממספר גורמים לעיתים משולבים יחד לעיתים גורם אחד יכול לגרום להתחלת דלקת אוזניים.

  1. אלרגיה (ברוב המקרים אטופית ו/או רגישות למזונות מסויימים)
  2. תכונות גוף גנטיות ואנטומיה של האוזן (בעיקר כלבים בעלי אוזניים שמוטות וארוכות).
  3. קרדיות  אוזניים (פרוקי רגליים מיקרוסקופיים הניתנים לאיבחון במרפאה וטרינרית).
  4. נוכחות מחוללי מחלות אופורטוניסטיים (חיידקים/פטריות/שמרים).
  5. גוף זר (קוץ, מלען של חיטה – תופעה מאד עונתית – באביב בד”כ אך לא בהכרח).

מהי דלקת אוזניים?
דלקת  באופן קללי היא תגובה הגנתית של הגוף כנגד פולשים מחוללי מחלות. הגוף מזהה בד”כ חדירה של מחולל מחלה ומתחיל בשורה של פעולות הגנתיות  כמו הרחבת כלי דם במקום על מנת שדם עשיר בתאים לבנים יגיע למקום, המקום מתנפח, נעשה אדום וכואב ואז מתחילות הפרשות. באוזני  יונקים (כולל בני אדם) ישנה הפרשה תמידית של וקס/דונג אוזניים בעל גוון חום כהה לו תכונות אנטי-בקטריאליות רבות. בעת דלקת, שעור הפרשתו עולה מאד (בעיקר בעת הידבקות בקרדיות אוזניים). בנוסף, תיתכן הפרשה מוגלתית לתעלת האוזן החיצונית. במידה ומדובר בדלקת אוזניים על רקע אלרגי, ההתחלה תהיה כמו בדלקת חיידקית, מלווה בנפיחות, אדמומיות, וכאב. חיידקים ושמרים אופורטוניסטים מנצלים מצבים אלו ומתרבים בתנאים אלו. נוסף על כך, אם מדובר במבנה אנטומי של אוזן שמוטה, זו מתפקדת כ”מכסה ”  לתעלת האוזן החיצונית דבר שיביא לעליה בטמפרטורה ובלחות של תעלת האוזן עם תוצאות של עליה במספר החיידקים והשמרים בתעלת האוזן והגברת הזיהום והדלקת.

-otitis-externa-כיצד מאבחנים?
בדלקות אוזניים בחתולים ובכלבים ממקורות שונים, הסימנים הקליניים אותם נראה יהיו בד”כ זהים:
ניעור אובססיבי של הראש, לעיתים מלווה ביללות עקב הכאב העז המלווה לדלקות אוזניים הכלבים ובחתולים, אדמומיות ונפיחות האפרכסת ותעלת האוזן החיצונית, הפרשות מוגלתיות בתעלת האוזן, גרד עז – כלבים וחתולים מתגרדים בעזרת הרגל האחורית של הצד הרלוונטי באופן די קבוע. דלקות יכולות להיות לא רק חריפות אשר התפתחו בקשת של יום יומיים או שלשה אלא, דלקות אשר עברו תהליך של כרוניזציה והם ממשיכות למעשה לתקוף את האוזן כל הזמן על אש יותר קטנה. במקרים אלו הסימנים הקליניים לא יהיו מלווים בהפרשות ואדמומיות כי אם בעור עבה, מחוספס (ליכניפיקציה ) גוון עור של תעלת האוזן כהה יותר מבדרך כלל עד לכדי שחור (היפרפיגמנטציה).

בעקבות דלקות אוזן חיצונית בכלבים וחתולים לעיתים תהיה הדבקה של האוזן התיכונה ואף הפנימית. במצבים אלו במקרים רבים החתול או הכלב יהיו בנוסף לשאר הסימנים עם הראש מוטה ((head tilt הצידה ו/או הולכים בתנועה מעגלית (circling) כתוצאה מפגיעה במנגנון שיוו המשקל הממוקם באוזן הפנימית. מעבר לסימנים הקליניים, בדיקת האוזן באמצעות אוטוסקופ חייבת להתבצע על מנת לראות את התעלה מקרוב ולהגיע עד לקרום התוף, הגבול בין האוזן החיצונית לאוזן התיכונה.
במקרים מסוימים יש חשיבות בלקיחת דגימת הפרשות מן האוזן המודלקת ולהבצע בדיקה מיקרוסקופית שתשפוך אור ותראה לנו מה יש בתעלה. בבדיקת מיקרוסקופ פשוטה ניתן לראות את קרדיות האוזניים ו/או טפילים אחרים ובבדיקת מיקרוסקופ מורכבת יותר אותה אנו עורכים במרפאה, ניתן לראות שמרים ופטריות וכן חיידקים מחוללי מחלות.

Otodectes_cynotis1כיצד מטפלים?
בטיפול בדלקות אוזניים בכלבים ובחתולים חשוב מאד לאבחן באופן מדויק את המקור לדלקת.  אנטיביוטיקה לא תעזור לדלקת שמקורה גוף זר, או תעזור זמנית ובאופן חלקי לדלקת כרונית שלא עוברת עקב מבנה אנטומי לקוי של תעלת האוזן החיצונית. ברוב המקרים הטיפול במרפאה יכלול ניקוי אוזניים באמצעות נוזל חיטוי מיוחד לאוזני כלבים וחתולים , והסרת  הגורם העיקרי לדלקת. במידה והוטרינר מאבחן מקור אלרגי, יש חשיבות לטפל באלרגיה ולפעול על מנת להבין מהו האלרגן ולמה רגישים הכלבים ו/א החתולים. גוף זר יוסר, יינתן טיפול אנטיביוטי נגד החיידקים באמצעות טיפות אוזניים.
ישנם מקרים בהם ניקוי האוזניים יתבצע תחת הרדמה מלאה עקב הכאב העז שפעולת הניקוי יכולה להסב לבעל החיים וגם היות וניקוי תחת הרגעה יגרום לפעולה רפואית יסודית יותר היות ובעל החיים אינו מתנגד.

פתרונות כירורגים.
במקרים קשים מאד בהם הדלקות חוזרות שוב ושב כל הזמן או שהפכו לכרוניות עקב מבנה אנטומי לקוי של האוזן החיצונית עקב אוזניים שמוטות מאד (בגזעים כמו לברדור, באסט האונד, קוקר ספניאל, ספרינגל ספניאל, קוואלייר קינג צ’ארלס ספניאל, פוינטר, ויסלה, גולדן רטריבר ועוד) ניתן לבצע ניתוח להרחבת תעלת האוזן החיצונית. מדובר בניתוח פלסטי, הנקרא ZEPP , אותו אנו מבצעים דרך קבע במרפאה הוטרינרית בגבעתיים. ניתוח זה הינו בעל שעורי הצלחה גבוהים וחזרתיות נמוכה יחסית (עדיין קיימת).

מהם הסיבוכים של דלקות אוזניים בכלבים ובחתולים מנקודת מבט וטרינרית?

  1. כרוניזציה של הדלקת (קשה יותר לריפוי).
  2. פגיעה באפרכסת האוזן עקב הניעור, כלי דם נקרעים, דם יוצא מהם ונאגר בכיס של דם מתחת לעור האפרכסת (aural hematoma). ניתן לטיפול הולם בצורה כירורגית בלבד.
  3. פגיעה במרכז שיווי המשקל באוזן או בעצב הגולגלתי מס 8 (cocleo-vestibular) לכן ירידה או איבוד שיווי המשקל וחוסר סימטריה בעמידה ובהליכה ותופעות עצביות.
  4. איבוד השמיעה.

לסיכום,
דלקות אוזניים בכלבים ובחתולים הינן מחלה שכיחה המלווה בכאבים עזים ומאד מורכבת. אולם טיפול במקור הבעיה בנוסף לתמיכה בבעל החיים והירתמות הבעלים לטיפול, יכולה לפתור את הבעיה.