pekineseמאת: ד״ר אסף אלקלעי
בית החולים הוטרינרי בפלורנטין – תל אביב

דלקת רחם בכלבות – מצב מסכן חיים. סיפורה של צ’וצה והסוף הטוב
צ’וצ’ה, כלבת פקינז מקסימה כבת חמש, הגיעה למרפאתנו לבדיקה רפואית. לדברי הבעלים המודאגים “צ’וצ’ה כבר יומיים נראית חלשה, חסרת תיאבון ומקיאה”. צ’וצ’ה היא כלבה לא מעוקרת שהתייחמה לאחרונה לפני כחודש ולא הזדווגה במהלך הייחום. כמו כן, היא קיבלה במהלך חייה הרבה מאוד זריקות נגד ייחום. זריקות אלו מכילות הורמונים סינתטיים ארוכי טווח בעלי השפעה קלינית שלילית המדמים מצב של הריון ואלו תרמו רבות להתפתחות דלקת הרחם אצל צ’וצ’ה.

בבדיקה הוטרינרית במרפאה שעברה, צ’וצ’ה אכן נראתה חלשה מאוד ואפאתית, היה לה חום גוף גבוה ובנוסף הובחנה הפרשה מוגלתית מהואגינה. בצילום רנטגן ואולטראסאונד של חלל הבטן של צ׳וצ׳ה נראה רחם גדול מאוד ומלא תוכן נוזלי. כל הנ”ל הובילו לאבחון של דלקת רחם (פיומטרה). היות ומדובר במצב חירום היא עברה מייד ניתוח עיקור להסרת הרחם והשחלות. צ’וצ’ה נשארה לאשפוז יום ולמעקב צמוד במהלכם קיבלה נוזלים ואנטיביוטיקה. לאחר מכן שוחררה והמשיכה לקבל טיפול אנטיביוטי בבית עד שהחלימה לחלוטין.

אז מהי פיומטרה/דלקת רחם מוגלתית ?
פירוש המונח פיומטרה הוא “רחם מלאה מוגלה”.  הגורמים העיקריים למצב זה הם זיהומיים והורמונאליים משולבים יחדיו. במהלך תקופת הייחום צוואר הרחם של הכלבה נפתח כהכנה להזדווגות ומעבר הזרע לרחם. הפתח הנ”ל מאפשר גם לחיידקים לחדור פנימה אל הרחם. בסיום הייחום צוואר הרחם נסגר ואותם חיידקים שחדרו “נלכדים” ברחם.

pyometraבתקופה שלאחר הייחום (המכונה דיאסטרוס) עולה מאוד רמת ההורמון פרוגסטרון (הורמון שמכין את הרחם להריון וגורם להתפתחות רקמת הרחם והפרשותיה ובכך מכין אותה לקליטת הביצית המופרית). כתוצאה מעלייה של הורמון זה יורדת היעילות של המערכת החיסונית המקומית ברחם וכך החיידקים שנלכדו ברחם מתרבים ומשגשגים והרחם הופך למעין שק ממולא במוגלה. חיידקים אלו מפרישים רעלנים רבים הפוגעים בכליות, כבד ואיברים פנימיים חיוניים נוספים ועלולים לגרום בסופו של דבר למוות.

ניתן להבחין בשני סוגים של דלקת רחם:

  • דלקת רחם פתוחה הסוג הנפוץ יותר בו צוואר הרחם פתוח ונראות הפרשות מוגלתיות מהואגינה.
  • דלקת רחם סגורה צוואר הרחם סגור ולא ניתן לראות הפרשות. זהו מצב מסוכן יותר מכיוון שישנה הצטברות של הפרשות מוגלתיות מרובות והרחם עלול להיקרע עקב הלחץ הרב בתוך הרחם. קרע ברחם יגרום לדליפת המוגלה לחלל הבטן שיגרום לזיהום קשה תוך כדי סכנת חיים ממשית וסיכויי החלמה נמוכים יותר.

דלקת רחם מופיעה  אצל כלבות לא מעוקרות, לרוב שלשה עד שמונה שבועות לאחר הייחום ויכולה לקרות בכל גיל. חשוב לציין שדלקת זו קיימת גם בחתולות אך פחות נפוצה.
על סמך נסיוננו ועל סמך תעוד בספרות המקצועית – זריקות למניעת ייחום “תורמות” באופן משמעותי ביותר לתהליך היווצרות דלקת הרחם (אחת הסיבות לכך שניתוח העיקור הוא הדרך הנכונה והבריאה ביותר למניעת הריונות וייחומים).

מהם הסימנים קליניים של כלבה עם דלקת רחם?
חולשה ואפאתיות, חוסר תיאבון, הקאות, שתיית מים מרובה שמלווה בתכיפות במתן שתן (הגוף “רוצה” לסלק את הרעלים שהצטברו כתוצאה מדלקת הרחם דרך מערכת השתן), שלשולים, חום, הפרשות מוגלתיות מהואגינה. פריט המידע החשוב במקרים אלו הוא הסמיכות לייחום (כאמור שלשה עד שמונה שבועות לאחר הייחום)

כיצד מאבחנים?
בדיקה גופנית יסודית במרפאה וטרינרית, תשאול מעמיק ולקיחת היסטוריה מפורטת, בדיקת דם כללית, צילום רנטגן או בדיקת אולטראסאונד יכולים לעזור בתהליך האבחון.

כיצד מטפלים?
הטיפול המומלץ ביותר הוא ניתוח עיקור בו מוציא הווטרינר המנתח את הרחם והשחלות. הרחם מוצאת מחלל הבטן כאשר היא מלאה מוגלה. ניתוח זה נועד למנוע התפוצצות הרחם ו/או דליפת מוגלה לחלל הבטן. עיקור כלבה הסובלת מדלקת רחם מוגדר כהליך ניתוחי בסיכון ונדרשת מיומנות לבצעו. הליך כירורגי זה מטפל בבעיה באופן מיידי ומונע את הישנותה. ישנם מקרים בהם ייתכנו סיבוכים למרות הצלחת הניתוח עקב הנזקים של הרעלנים ופגיעה הדרגתית מתמשכת במערכות הגוף (הכליות בעיקר).