thmb_imgVAGIFBNNEQכלב גשםמאת ד”ר אסף אלקלעי
בית החולים הוטרינרי בפלורנטין | מרפאה וטרינרית בגבעתיים

הגשם שהגיע לביקור הוא רק איתות קל לצפוי בחורף הקרוב. אז רגע לפני שהחורף ישתלט על כל פינה יבשה, כדאי לחשוב על הצרכים המיוחדים של חיות המחמד האהובות שלנו

בין המרוץ הבלתי פוסק להשגת מזון, חיפוש אחר מחסה בטוח מפני כלבים ובני אדם, לחתולי הרחוב יש אתגר לא פשוט: התמודדות עם מחלות זיהומיות הצוברות תאוצה במהלך החורף. הסכנה המרכזית היא מחלות נגיפיות הפוגעות בדרכי הנשימה העליונות, בחלל הפה ובאזור העיניים. מדובר בשילוב של שני וירוסים, שאינם עוברים לבני אדם. הוירוסים בדרכי הנשימה גורמים לדלקות מקומיות, מורידים את יעילות המערכת החיסונית באותו איזור ועלולים לגרום להתיישבות של חיידקים שלמעשה תופסים טרמפ על המצב החיסוני הירוד של חתול הרחוב, ומעצימים את התפתחות הדלקת בדרכי הנשימה. ניתן לזהות חתולים חולים על ידי שיעולים רטובים, חירחורים, נזלת מהאף ומי שרגיש לכך במיוחד הם חתולים הנושאים את נגיף מחלת האיידס של החתולים (FIV), שבפירוש אינו מדבק בני אדם!, כך שהתגובה החיסונית של החתול החולה יכולה להיות הרבה יותר גרועה.

iStock_000004993188XSmallבמידה ואתם מאכילים חתולי רחוב או ברצונכם לטפל בחתול חולה, ניתן לזהות את סימני המחלה במספר דרכים: פצעים על הלשון ובחניכיים המונעים מהחתול לאכול עקב הכאבים העזים. בניגוד לכלב, חתול שאינו אוכל במשך יומיים שלושה יש צורך לאשפזו ולהאכילו בכפייה כיוון שאי אכילה עלולה להוביל למחלת כבד (כבד שומני). כמו כן, תיתכן עליה של חום הגוף (מעל 39.5), סימני דיכאון, חוסר בתיאבון, אדישות ואף ירידה בתדירות ההתנקות העצמית של החתול. העיניים הן האיבר הפגיע ביותר אצל החתול ופגיעה בעיניים יכולה להיות סימן לכך שהוא נפגע מהקומפלקס הויראלי. אם אכן מדובר בפגיעה ויראלית, בתחילה תופיע הפרשה שקופה מהעיניים, שהופכת במהלך הזמן לעכורה יותר. בשלבים מתקדמים של המחלה, לאחר הצטרפות החיידק האופורטוניסט, תיתכן הפרשה מוגלתית, הפרשות בחלק הפנימי של העיניים, ממש בגבול של האף והעיניים, עלולות לקבל גוון שחור וכהה עקב הצטברות אבק. חשוב להפנות חתולים במצב כזה לווטרינר, על מנת שיקבלו טיפול נכון. הזנחה בטיפול בסימפטומים עלולה להוביל לדלקת חריפה ביותר, שיכולה לפגוע בגלגל העין של החתול, ובעקבותיה, ירידה בתפקוד העין עד כדי איבוד הראייה, שאותה לא ניתן לתקן ברוב המקרים. אם החתול בר מזל, הוא עלול לאבד רק עין אחת. בדרך כלל הטיפול במחלות עיניים נעשה באמצעות משחה אנטיביוטית לעיניים המתאימה גם לבני אדם, אותה ניתן לרכוש במרפאה וטרינרית או בבית מרקחת עם מרשם וטרינרי.

 

עם בוא החורף, גם הטמפרטורות יורדות בהתאם והחתולים, בדומה לבני האדם, מעוניינים לשהות במקום חם ונעים, מתעלים את האנרגיה בגופם לשמירת חום הגוף מאשר לבניית רקמות ולכן, התיאבון שלהם גדל בהתאם. מרביתם ישקיעו אנרגיה רבה במציאת מזון בתנאי שטח רטובים וקרים במיוחד. ישנם מספר מנגנונים שאמורים לפצות את על נושא שמירת האנרגיה כמו עיבוי הפרווה ותיאבון מוגבר כדי לנסות לפצות על החסך שנכפה עליהם מהסביבה(הקור). סיכויי ההישרדות של גורי החתולים ברחוב הם נמוכים מאוד, במיוחד כשהאם סובלת מתזונה לקויה ואין באפשרותה לספק את הנוגדנים והאנרגיה הדרושה בהנקת הגורים. עיקור וסירוס מוקדם, יכול להציל ולמנוע סבל מגורי חתולים רבים, שיגיעו לעולם דווקא בחורף.. כשמחסנים חתולה שאינה מעוקרת, היא מפתחת נוגדנים בעקבות החיסון ואלה יכולים לעבור לגור החמוד והקטן עם יניקת החלב הראשונה, דבר שיגדיל במעט את הסיכוי שלו לשרוד, במידה ויזכה למזון ולמחסה מתאים. לכן, אם חתולי הרחוב חשובים לכם, מומלץ ליצור קשר עם הווטרינר, על מנת לחסן אותם בחיסון משולש או מרובע. החיסון המשולש הוא אחד היעילים ביותר להגנה על החתולים מפני מחלות נשימה( הרפס, קאליצי) וחתלתלת. ניתן גם לתת לחתולים חיסון מרובע נגד חיידק הקלאמידיה. לחתולי רחוב שאינם מחוסנים יש סיכון גבוה יותר לחלות. במידה ואתם מאכילים חתולי רחוב, כדאי להגדיל את כמות המזון בכ-10% ואם אפשר לדאוג להם לאזורי מחסה מפני הגשם, זה יהיה מצוין. חתולי רחוב נוהגים לשתות מים שניגרים ממכוניות, ממזגנים ואפילו משלוליות מים. בדרך כלל, מדובר במים מזוהמים, כך שאם ברצונכם לספק לחתולים סיכוי טוב יותר לשרוד את היום, אפשר להעניק להם מים טריים בכלים מתאימים.

בזמן שאתם מתכרבלים מתחת לשמיכה או נהנים מנפלאות תנור החימום או המזגן, לחתולי הרחוב אין את הפריבילגיה המודרנית והם מחפשים מקומות להתחמם בהם. אחד המקומות הפופולאריים ביותר הוא מנוע המכונית האורבנית הטיפוסית. כשאתם קמים בבוקר ומתכוונים לנסוע במכונית, במיוחד אם חניתם לפני מספר שעות והמנוע עדיין חם, מומלץ לתת מכה קלה על הפגוש או על מכסה המנוע, כדי להבריח את החתול הישנוני שהסתתר שם.

גם החתול הביתי המפונק חשוף לסכנות מבית הנובעות משינויים באקלים: סימני נשיכות שיניים על חוטי חשמל ביתיים הם תופעה שכיחה וכל חתול שאוהב לכרסם חוטים שונים להנאתו, יכול למצוא את עצמו מתחבר לצד הפחות נעים של החשמל. נתקלתי כבר בחתול שנשך להנאתו כבל חשמל של תנור והגיע למרפאה עם כוויות חמורות בחלל הפה. למזלו, היה מפסק מרכזי בדירה והוא שרד את ההתחשמלות.פיתרון פשוט וזול לבעיית הכרסומים של חוטי החשמל היא להסתירם היטב או לרכוש בחנויות אינסטלציה מקומיות שרוול פלסטיק שיאגד בתוכו את החוטים בצורה בטוחה. חתולים נוטים להתקרב לגופי חימום חשופים כמו תנורי חשמל, תנורי נפט וגז. גם תנורי אמבטיה הנמצאים מעל הכיור יכולים להוות סכנה לחתולים סקרנים במיוחד. תתפלאו כיצד זנב החתולים מצליח לפלס דרכו לעבר מקומות מסוכנים…

גם מכונות כביסה ומייבשים(בחורף שימושם עולה) הם מקום בילוי חביב על החתולים ולא פעם, מוצאים בעלי החתולים את חיות הבית, נינוחות ורגועות בתוך התוף, רגע לפני שהפעילו את המכונה. יש להקפיד לגדר או לתחום את המקומות המסוכנים הללו עד כמה שאפשר.

עם עליה בצפיפות ובכמות הפרווה, עולה גם הסיכון להיווצרות כדורי שיער (הרבול) במעי החתול. כדורי השיער עלולים לגרום לחסימה בדרכי העיכול, במיוחד לחתולים ארוכי שיער מגזע פרסי, אנגורה, מיין-קון, הימליה, אך גם אלו קצרי השיער מומלץ להגביר את תדירות ההברשה של השיער וסילוק השיער העודף בטרם יעשה זאת החתול בעצמו באמצעות הלשון, פעולת הטיפוח העצמי בה נוקט החתול מספר רב של פעמים במהלך היום. בנוסף ישנם תכשירים הניתנים לרכישה במרפאות הוטרינריות שנועדו למנוע היווצרות של כדורי שיער. ניתן לרכוש מזונות איכותיים המכילים מרכיב התורם לסילוק ופירוק כדורי השיער.בבתי אב בישראל ישנם גם חתולים ביתיים הנוהגים לטייל בחוץ ולחזור לביתם כדי לנוח, לאכול או לישון. אותם חתולים חשופים לסכנות דומות שלהן חשופים חתולי הרחוב ומומלץ להקפיד על כך שיהיו מחוסנים, מעוקרים או מסורסים. אין צורך לשנות בצורה ניכרת את תזונת החתול הביתי, שגם כך מפתח נטייה להשמנה. במידה ויש לכם את האפשרות הכלכלית לרכוש מזון באיכות טובה, מומלץ להתמקד במזון ברמת פרימיום או סופר פרימיום, משום שהמרכיבים שבו מכילים חומרים מהחי ולא תחליפים סינתטיים.

כלבים וחתולים כאחד

האם צריך להמשיך בטיפולי המניעה נגד הטפילים והקרציות? בעלי כלבים וחתולים רבים סבורים שעם הירידה בטמפרטורות, גם המזיקים השונים מפחיתים את פעילותם, אז זהו שלא: פרוקי הרגליים לא חושבים כך והטמפרטורות בחורף הישראלי לא יורדות לרמה בה נכחדים הטפילים החיצוניים של חיות המחמד, פרעושים, קרציות וקרדית האוזן נמצאות בפעולה מתמדת וחשוב לזהות את הסימנים הראשונים לבעיה. הפרעוש עצמו הוא הנשא הביולוגי של ביצי תולעי המעיים ואם החתול או הכלב שלכם מבלה גם את זמנו בחוץ, הוא חשוף יותר למתקפת פרעושים. מאחר והפרעוש עצמו מטייל בפארקים ובפינות רחוב על גבי גללי צואה הנגועים בביצי תולעי מעיים, לאחר שסיים את ארוחת הצהריים מעל הגלל, הוא ישמח לקנח בביצת תולעת מעיים נפוצה ואז יקפוץ על החתול או על הכלב שלכם.. מכאן מתחיל תהליך הגירוד המוכר, חיית המחמד תנסה לנשוך את הפרעוש, תבלע אותו ומשם הדרך לקצרה לביקור בדרכי העיכול של החתול או הכלב. הפרעוש יתפרק ממיצי הקיבה, הביצה תשחרר ותוך זמן קצר תהפוך לתולעת מעיים זדונית. זהו המעגל הביולוגי שקיים בין הפרעושים לתולעי המעיים, לכן אין מצב שיש פרעושים ואין תולעי מעיים ולחילופין. גם אם החתולים שלכם לא יוצאים מתחומי הבית, מומלץ להמשיך לטפל בהם בתכשירי מניעה פעם בחודש. אם לא תטפלו בבעיה בהקדם, תזכו לביקור נימוסין של אוכלוסיית פרעושים גדולה יותר, בתחילת פברואר ומרץ, שיהיה קשה יותר להיפטר ממנה. טיפול מניעתי יעזור גם בימים החמים בחורף הישראלי, בהם עלולים לקום לתחייה כל אותם פרעושים ששמרו על שביתת אש עקב הקור. מומלץ לבדוק את אוזני החתול או הכלב במידה והוא מרבה להתגרד באזור. ייתכן שהוא סובל מקרדיות, תופעה שכיחה למדי באוזני חתולים וכלבים כאחד. יש לזכור שלא לחטט באוזני החיה בעזרת מקלונים לניקוי אוזניים או עם האצבעות, אלא לקחת אותו לווטרינר שיוכל לתת אבחון וטיפול מתאים נגד הקרדית.

כלבים

הטיפול בכלב בתקופת החורף הוא קל יותר מאשר בקיץ, אך הטיול היומי בחוץ הופך למאתגר יותר לבעל הכלב, שכנראה מוטרד מנוכחות טיפות הגשם, הרוחות העזות והקור. לכלב זה יפריע פחות מלאדם. אך עם זאת, לעיתים כשהקור מגיע בצוותא עם רטיבות והכלב כחוש יחסית או נטול פרווה, הוא עלול לאבד את עמידותו לקור ולחלות. איך נשארים יבשים בזמן הטיול ועם חיוך על הפנים? על מנת למנוע מהכלב להירטב במהלך הטיול, במיוחד אם שיערו קצר, אם הוא רגיש או כחוש, מומלץ לפנק אותו בכיסוי או בסוודר מתאים. רוב האוכלוסייה האורבנית כבר לא משחררת את הכלבים לחופשי כמו בשנות השמונים. היום החוק מחייב לטייל עם כלב באמצעות רצועה. במידה והכלב התפלש בבוץ, שיחק בשלוליות ונרטב כהוגן, מומלץ לייבשו, לעטוף אותו במגבת ולהושיב אותו ליד מקור חום נעים תחת השגחה,. אפשר גם להשאירו לפרק זמן קצר בחדר המדרגות, בתנאי שהטמפרטורות שם נעימות, כדי שיתייבש ואז נוכל לנקות את כפות רגליו לפני שייכנס שוב הביתה. אין להשתמש במייבש שיער. האם כדאי להעניק לכלב אמבטיות במהלך החורף? רק אם הכלב הגיע מלוכלך בצורה קשה מאוד. לכלב יש שכבת שומן המגנה עליו פיזית וכימית, מעניקה לו בידוד טוב. רק כלבים שחולים במחלות עור מסוימות המחייבות טיפולי ניקיון תכופים יותר, יש לשטוף באמצעות שמפו רפואי וטרינרי. כלב שלא סובל מבעיות עור, מומלץ שלא לשטוף בתדירות גבוהה.

החלטתם כי הכלב יגור במלונה מחוץ לבית? החורף אינו תקופה אידיאלית לבלות בחוץ וכדאי לשקול היטב האם הכלב מסוגל להעביר את החורף במלונה, במיוחד כלבים הגרים בבתים באיזורי ההר(למשל ירושלים). לכל כלב יש כמות שומן ושיער שונה השומרת על טמפרטורת הגוף, לכן חשוב להקפיד כי המלונה תהיה גדולה מספיק ותאפשר לכלב לשכב בה עם הרגליים נעולות לגמרי, שיוכל להסתובב ולעמוד בחופשיות. המלונה צריכה להיות מוגבהת מן הקרקע ולא דבוקה אליה, מאחר ובהיעדר שכבת אוויר בין הקרקע לרצפת המלונה, הרצפה תספוג את הטמפרטורה של הקרקע והדבר עלול להשפיע על חום הגוף של הכלב במלונה. ריפוד איכותי של המלונה בעזרת שמיכות עבות יאפשר לשמור על החום במלונה. מאחר ובישראל תנועת הגשמים ברוב המקרים היא ממערב למזרח, כדאי להפנות את פתח המלונה לכיוון מזרח, כדי למנוע מרוחות וטיפות הגשם לחדור פנימה. אין להשאיר גורים מתחת לגיל שנה בתקופת החורף, בקור ובגשם, מאחר והדבר עלול להוביל לסיבוכים רפואיים. בחורף הכלבים הביתיים נוטים לתעל את האנרגיה בגוף שלהם לשמירה על חום ולכן מוציאים אותה פחות על בניית רקמות.

האם מומלץ להמשיך בטיפולים נגד תולעת הפארק? התולעת נפוצה מגדרה ועד חדרה למרות החורף. הטיפול הטוב ביותר הוא הטיפול המניעתי, בו יש להקפיד על תדירות הזריקה נגד תולעת הפארק אצל הווטרינר המטפל כל שלושה חודשים. יש לאסוף את צואת הכלב בזמן הטיול כדי לתרום לצמצום התפשטות המחלה. במידה והכלב שלכם עקשן במיוחד וחובב לאכול כל מה שזז על הרצפה, יש להשתמש במחסום.

כלבים רגישים מאוד לרעשים, במיוחד רעמים וברקים שעושים שמות במצב רוחם של בעלי החיים. בחורף הרעמים והברקים מכניסים את הכלבים לחרדות ולפאניקה. אם אתם מטיילים עם הכלב בחורף, הקפידו לטייל עם רצועה, כדי שלא יברח במקרה של בהלה מרעש גדול. כלבים המגלים סימני חרדה, ניתן לטפל בהם באמצעות טיפול קונבנציונאלי המכיל כדורי הרגעה, המסופקים על ידי הוטרינר או באמצעות טיפול משלים בפרחי באך. לאחר שביצעתם את כל החיסונים והבדיקות הנחוצות לקראת החורף, מומלץ להרבות במנות מרוכזות של אהבה וחום לבעל החיים שברשותכם, כדי שתוכלו לעבור את החורף בשלום ועם חיוך.