6a00d8341cb8f953ef00e54f32df558834-800wi[1]מאת ד”ר אסף אלקלעי | וטרינרים בתל אביב

הקיץ בפתח – כל החיות במתח… טיפים לעבור את הקיץ בשלום עם חיית המחמד
הכן חייתך לקיץ  – טיפים והמלצות לעבור את הקיץ עם חיית המחמד שלכם בשלום

הקיץ בפתח ועימו סידרה של תופעות, מחלות ואי סדרים בקרב חיות המחמד. רוב הבעיות הקשורות לעונתיות, עימן אנו מתמודדים במרפאה, ניתנות למניעה. ברשימה זו תוכלו לקרוא על הבעיות העונתיות העיקריות המגיעות אלינו למרפאה הוטרינרית:

 

התמודדות עם חום
6a00d8341cb8f953ef00e54f32df558834-800wi[1]הטמפרטורה בקיץ בישראל, בשילוב לחות גבוהה (באזור מישור החוף בעיקר), גורמים לעליית חום גופן של החיות. כלבים אינם מסוגלים להזיע והדרך שלהן לקרר את עצמם היא בעיקר ע”י פעולת נשימה מואצת המלווה בהוצאת הלשון החוצה עם פה פתוח. פעולה זו נקראת הלחתה. יעילות מנגנון זה נפגעת בימים חמים ולחים ובעומס חום גבוה. בעיקר מתקשים הגזעים הפחוסים כגון בולדוג, פקינז, פאג ובוקסר, אצלם דרכי האוויר קצרות והנשימה באופן כללי פחות יעילה. בגזעים אלה, די ב- 10 דקות הליכה בשמש כדי להגיע למכת חום. כלב שנפגע יראה סימני עייפות, יסרב להמשיך ללכת ויתנשם בכבדות, טמפרטורת גופו תעלה ל- 40°C ויותר ואם לא יפונה בהקדם לקבלת טיפול רפואי הוא עלול למות. להלן כמה דרכים באמצעותן ניתן להקל על החיות שלנו בתהליך קירור הגוף:

א.  סירוק – הקפדה על סירוק יום-יומי תוריד את כמות השיערות העתידות לנשור ותדלל את צפיפותן, המונעת סילוק החום דרך שטח הפנים של הגוף.

ב.  תספורת – כלבים בעלי פרווה ארוכה/צפופה (כלבי שפיץ כמו סמוייד, האסקי סיבירי, פודלים, גולדן רטריבר ועוד) וחתולים בעלי פרווה ארוכה (אנגורה,
פרסיים, הימלאיה ועוד) מומלץ שיעברו תספורת במספרה ע”י ספר מקצועי.

ג.  מזגן ומאוורר – מומלץ להשתדל להעניק לחיות הבית שלנו את מנעמי המזגן או המאוורר שיסייעו בידיהם לקרר את גופם בשעות החום ולאחר פעילות.

ד.  קרח במים – אחת הפעולות הפשוטות והיעילות ביותר באמצעותה אנו למעשה מסייעים לכלבנו להתקרר ביתר קלות בשעות עומס החום.

ה. צל/מלונה – השמש בישראל נוטה מעט דרומה ולכן בשעות שיא החום, מלונה עם הפתח דרומה תהיה חמה יותר ממלונה עם הפתח צפונה, מזרחה
ודרומה.
ו. אסור להשאיר כלבים במכונית !!! החום במכונית סגורה ביום חם יכול להגיע תוך דקות ספורות ל- 70°C, דבר שיביא במהרה למכת חום וסכנת חיים
מיידית.
ז.  ריצות עם הכלב – ישנם גזעים המותאמים יותר או פחות לריצה בתנאי חום אך המלצתי היא לא לרוץ עם הכלב בשעות החמות של היום. שעות הבוקר
המוקדמות מתאימות לכך יותר ואם בכל זאת לא יכולים לוותר על ריצה עם חברנו על ארבע, לא לשכוח לספק מים טריים בשפע לכלב
לפני, במהלך ולאחר הריצה.
ח. ים וכלבים – כניסה לים תעזור לכלבים לצנן את גופם ביום חם אך יש לזכור כי אלו נוטים לשחק עם חבריהם הכלבים בלי הפסקה, דבר שיביא לעלית חום הגוף וסכנה למכת חום.

  • חשוב לזכור כי החול החם יכול לגרום לכוויות בכפות הרגלים של הכלבים. כוויות נגרמות גם מהליכה על אספלט רותח. כדאי להימנע ממגע עם אספלט ביום חם בקיץ (דשא יהיה מצוין במקרה זה).
  • כלבים סקרנים מאד ממדוזות, מומלץ מאד להרחיקם ממוקדי מדוזות הנסחפות לחול כי הם אוהבים לגעת בהן עם הפה ונצרבים. במקרה כזה יש לשטוף את פה הכלב במים ולהיבדק אצל וטרינר.
  • לאחר הרחצה בים, המלח נשאר על פרוות הכלבים. במקרים אלו מספיק לשטוף את המלח עם מים בלבד ללא צורך בסבון. אם משתמשים בסבון, יש לקחת בחשבון שישנם תכשירי פרעושים מסוימים שניתן לשים אותם על הכלב רק  לאחר 48 שעות לאחר המקלחת.

מהם הסימנים לעליית חום גופם של ידידנו על ארבע?

  1. הלחתה מהירה שלא נפסקת
  2. חולשה ושכיבה על הצד וחיפוש מקומות קרים ומוצלים
  3. לעיתים הקאות
  4. חוסר תיאבון

במידה וישנו חשד לעלייה משמעותית בחום גופו של חיית המחמד שלכם, יש לקרר אותם באמצעות אמבטיית מים קרים, מגבות רטובות ומאוורר אך לא באמצעות קרח (שמקטין את יכולת איבוד חום דרך הגוף) ולהיבדק ע”י וטרינר בהקדם.

 טפילים
בקיץ משגשגת אוכלוסיית הפרעושים והקרציות. פרעושים הינם גורם עיקרי לאלרגיות עור חריפות, גרד עז ופצעי עור וכאמור מדביקים את הכלבים והחתולים בתולעי מעיים ובטפילי דם (למשל, מחלת המוברטונלה בחתולים). קרציות, מעבר לכך שהן גורמות לגרד, רבות מהן יכולות לסכן את חייו של גור קטן והחמור מכל, מדביקות את הכלבים במחלה הנקראת קדחת קרציות הגורמת לבעיות חמורות בתפקודי הקרישה, לדימומים פנימיים ומוות.
נגד כל אלו ישנם 3 קבוצות תכשירים בהם מאד מומלץ להשתמש כל השנה (אין ממש חורף בארץ והטפילים, גם אם בכמות קטנה יותר, לא נעלמים ב”קור החורף” הישראלי)
ספריי ישירות על העור (להיזהר לא להשפריץ על הראש והעיניים) לפי מינון מומלץ ע”י וטרינר.
אמפולות – מטפטפים על עורף החיה בתדירות המומלצת ע”י וטרינר. שימו לב! ישנם תכשירים אשר אוכלוסיות טפילי העור פיתחו עמידות נגדם. להתעדכן אצל וטרינר
לגבי יעילות התכשיר בו הנכם חפצים להשתמש.
קולר נגד קרציות.

בנוסף, מומלץ להדביר סביבתית את החצר או אזור המרבץ של הכלב או החתול (כמובן, חשוב להיוועץ עם מומחה בתחום לפני ההדברה), וזאת מאחר ומחזורי החיים השונים של פרעושים והקרציות מתקיימים בסביבה, ולאו דווקא על גבי בעלי החיים.

נחשים ועקרבים
ככלל, כלבים הינם מושא להכשות באופן תדיר יותר מאשר חתולים. כלבים שמזהים נחש או עקרב מגיבים בצורה מגושמת יחסית לחתולים ומקרבים את ראשם לנחש/עקרב על מנת להכניסו לפה ואז…הכשה. ברוב המקרים כלבים מוכשים באזור הראש (לעומת חתולים המוכשים לרוב באזור הרגליים הקדמיות) והתגובה המיידית היא נפיחות ולעיתים האזור נהפך כחול. האירוע כואב מאד וילווה ביללות כאב. חשוב להימנע מהסתובבות בשטחים פתוחים או בעלי צמחיה סבוכה, ולמנוע מכלבכם להסתובב חופשי ללא השגחה. גינות וחצרות כדאי לטפח ולמנוע התפשטות עשבים שבהם נחשים נוטים להסתתר. בכל עקיצת עקרב או הכשת נחש יש לסור מיד לקבלת טיפול וטרינרי.

חופשות ופנסיונים לכלבים
באביב ובקיץ ישנה עליה ביציאות לחופשות ובעלי כלבים (גם חתולים) נאלצים להכניסם לפנסיונים. בפנסיונים מועברת מכלב לכלב מחלה של דרכי הנשימה, הנקראת שעלת מכלאות. מחלה זו ניתנת למניעה ע”י חיסון הכלב כשבוע עד 3 שבועות טרם הכניסה לפנסיון ע”י חיסון בטפטוף לאף של הרכיב.

הרגלי האכלה
המזון אותו צורכים ידידנו אמנם נראה כמו חטיף אך רובו ככולו מיוצר ממזון מן החי (בשר בעיקר) ולכן יש לדאוג שיוגש טרי. בקיץ החם המזון יתקלקל במהרה אם יעמוד בצלחת זמן ממושך ויצבור אוכלוסיות חיידקים, דבר שיתבטא בקלקול מעיים, שלשולים והקאות. על מנת למנוע זאת יש לנקוט ב- 3 פעולות –

א.לדאוג לסגור את שק המזון היטב ולא להעבירו לכלי ביניים כלשהו.

 ב.לדאוג לשטוף מדי יום את צלחת האוכל.

 ג לנסות להרגיל את הכלב/החתול להאכלה בזמנים קבועים ולמשך זמן שלא עולה על 20 דקות.

חשוב לזכור כי כמעט כל הבעיות והאירועים עליהם קראתם, בהם אנו נתקלים, ניתנים למניעה ע”י הגברת המודעות, עירנות, השגחה ופעולות פשוטות שישמרו על החיה בריאה ומאושרת.
אביב וקיץ נעימים ובריאים לכם ולכל בעלי הזנב באשר הם.