thmb_imgMBXGVGTDEXdog-training[1]מאת: ד״ר אסף אלקלעי
בית החולים הוטרינרי בפלורנטין – תל אביב
המרפאה הוטרינרית בגבעתיים

כל ההתחלות קשות? לא תמיד!
טיפים ראשונים בחיים המשותפים עם החבר החדש בבית

דברים שכדאי לדעת כשיש כלב בבית
אימוץ כלב הוא אחד הדברים הנפלאים שיש, כדור פרווה חמוד ומקסים מלא שמחת חיים ואנרגיה. חשוב לדעת לגדל אותו נכון.  ניתן להקנות לכלב התניות לטווח ארוך שיקלו על השתלבותו בבית ויבססו תקשורת נכונה וחיובית עם הבעלים. בגידול לא נכון, נלמד את הכלב התנהגות שתגרום לבעיות רבות שיחמירו עם הזמן.

קודם כל, חשוב להבין כי הכלב הוא כלב ולא בן אדם.  הוא אמנם חיי איתנו, אך בסיס ההתנהגות שלו נשען על תכונות גנטיות ואינסטיקנטים תורשתיים כלביים.
חשוב להבין כי הכלב הוא חיית להקה וככזה הוא זקוק למבנה היררכי ברור ובמקרה של מגורים עם בני אדם חייב מיקומו בלהקה להיות הנמוך ביותר. חשוב להבין כי אהבה ואמון הם תנאים בסיסיים לתקשורת טובה בין הבעלים לכלב וחייבים לבוא ביחד עם גבולות וכללים.  וכי התמדה ועיקביות הם הכלים הבסיסיים לחינוך יעיל וברור של כל כלב. אין צורך לכעוס על הכלב, לצעוק עליו או להכותו, יש ללמד אותו באופן נעים ואסרטיבי כיצד להשתלב בחיים בבית.

חשוב כבר מרגעיו הראשונים של הכלב בבית לבסס שפה משותפת, כדאי להשתמש באילוף למשמעת. לימוד שפה ברורה ואחידה כמה שיותר מוקדם, ששותפים לה כל בני המשפחה ,יצור מנהיגות אחידה, שתיתן ביטחון ויציבות לכלב בבית החדש. שיתוף פעולה שכזה יוכיח את עצמו ויביא לגידול כלב בריא בבית נינוח ומשפחה מאושרת.

מזל טוב זה גור!
במידה ואימצתם עכשיו גור, הדבר הראשון שתעשו בד”כ הוא להעלות אותו לרכבכם ולהפליג בשמחה הביתה. המפגש עם המכונית לעיתים חדש ומפחיד לגור הקטן ויש לחשוף אותו לכלי האימתני בטרם הנסיעה.  הקדישו מספר דקות לתהליך הבא, הוא יחסוך לכם בעתיד, סירוב עיקש לעלות לרכב, התנהגות חסרת שקט במהלך הנסיעה ולעיתים גם הקאות.

חשיפה למכונית.
יש להקדיש להיכרות עם המכונית כ 10 – 15 דקות שבהן יש לעודד לכלב לטפס, לרחרח, להרגיש ולחוות את המכונית כאשר כל הדלתות פתוחות, המכונית בתחילה לא מונעת ולקראת הסוף יש להניעה. אם נדרש לכלב זמן ארוך יותר יש לאפשר לו לחקור את המכונית כמה זמן שירצה עד שניתן לראות כי הוא מרגיש בה בנוח. ניתן להעזר בחתיכות מזון קטנות ולפזר אותן על המושבים והרצפה.

בבית.
כאשר מגיעים הביתה יש לאפשר לכלב לחקור את הבית כמה שירצה, להסתובב ולרחרח ולהכיר את סביבת המחייה החדשה. יש לעשות כך גם עם סביבת המגורים, לטייל בתחילה בקרבת הבית ולאחר מכן להתרחק בטיולים ולחשוף אותו לשטח גדול, זה יעזור במיוחד לגרום לו להרגיש בנוח במקום חדש כדי שיוכל לעשות את צרכיו. התמצאות וחקירה מונעים בריחה ועונים על הצורך הבסיסי של הכלב בהפעלת יצר הגישוש, פישפוש והגדרת טריטוריה.

יש להקפיד שלא לפנק כלבים יתר על המידה.
היחס האנושי כל כך הזה, יוצר בעיות חמורות אצל הכלב החל בנטייה לשליטה ותוקפנות וכלה בחרדת נטישה.

ילדים.
בעיני כלבים רבים ילדים הם גורים או חברים למשחק. חלק מהילדים, גובהם זהה או נמוך מהכלב, מצב זה יכול להוביל לבעיות שליטה ומנהיגות. בעיות כאלה יווצרו מנטייתו הטבעית של הכלב להיררכיה בלהקה ורצונו לבסס את מיקומו גבוה מהם בלהקה הביתית – המשפחה .יש לעודד ילדים לתקשורת טובה עם הכלב. להוציא אותו לטיול ולהיות שותפים להאכלה ולמשחק. כדאי שהתקשורת הבסיסית עם הכלב בתקופה הראשונה בבית תתקיים בנוכחות בוגר שיחזק את מנהיגות הילד בפני הכלב ויפקח על כך שלא מתקיים מצד הילדים פינוק יתר מצד אחד או התעללות וניצול לרעה של הכלב מצד שני. יש ללמד את הילדים לנהוג בכלב בכבוד ואהבה ועם זאת להפגין מנהיגות ושליטה במצב.

לקרא בשם.
סוף סוף, החלטתם מה יהיה שמו של הכלב, נהדר! עכשיו השתמשו בו בצורה נכונה. אל תגערו בו ותכעסו עליו כאשר אתם משתמשים בשמו, הוא ילמד להמנע מכם כאשר אתם קוראים לו. רצוי לחבר את שמו עם מילות חיזוק . לחבר את שמו עם פעילויות חיוביות, כל פעם כשמאכילים אותו, לפני יציאה לטיול, לפני משחק ולחזק אותו כל פעם כשהוא מגיב ובא אליכם למשמע שמו “יופי, כלב טוב” בקול גבוה ועליז.
הרבה פעמים כשאני מגיעה לייעוץ בבית מספרים לי שכל פעם שהולכים עם הכלב לפארק ומשחררים אותו כשרוצים ללכת כעבור זמן מה קוראים לכלב ודווקא אז הוא מתחמק ובורח. אז מה עושים?
קודם כל אף פעם לא לכעוס כשהוא חוזר בסופו של דבר, גם אם זה מאד מעצבן. אם תכעסו עליו או תכו אותו זה רק יחזק את הרצון שלו לא לחזור בפעם הבאה.  גם אם התעצבנתם נורא כשהוא מגיע קבלו אותו בשמחה, התלהבו מכך שחזר וחזקו אותו במילים טובות וליטוף, בפעם הבאה הוא לא יחשוש לחזור.

דאי תמיד לזכור שתמיד יותר קל לבנות מאשר לתקן, בססו עם כלבכם קשר טוב, מאוזן ואוהב, כך הוא ישתלב בבית ובמשפחה ויוסיף חוויות של כיף, שמחה ואושר.

בהצלחה!

מאיה טוויל ברודי
מאלפת כלבים ומטפלת התנהגותית
מרצה במכללה הישראלית למקצועות האילוף.