כבד שומני בחתולים/ דר׳ אסף אלקלעי – בית החולים הווטרינרי בפלורנטין

מהו כבד שומני בחתולים?

סינדרום כבד שומני בחתולים (Feline hepatic lipidosis) הוא אחת ממחלות הכבד הנפוצות ביותר אצל חתולים. הסינדרום מתרחש כאשר, כתוצאה מאי אכילה של מספר ימים, הכבד מנסה להמיר שומן למקור אנרגיה זמין. לכבד של חתולים יש יכולת ירודה מאוד לבצע את ההמרה הזאת, ולכן השומן מצטבר בתאי הכבד, דבר המוביל לסימני המחלה.

איזה חתולים נמצאים בסיכון?

למעשה כל חתול נמצא בקבוצת סיכון לפתח את המחלה, ללא תלות בגיל או גזע. בפועל לרוב אנו נתקלים בסינדרום בחתולים בוגרים, בעלי עודף משקל, המאבדים משקל מהר מידי. יחד עם זאת, כל חתול שלא אכל למשך למעלה מיומיים נמצא בסיכון לפתח את הסינדרום.

מהם הסימנים המלווים לסינדרום?

בשלבים מוקדמים ניתן להבחין באי אכילה (אנורקסיה), סימני התייבשות, ריור מוגבר, הקאות ואיבוד משקל. בשלבים מתקדמים חלה ירידה בערנותו של החתול, העור והריריות מצהיבות והוא עלול לפתח סימנים נוירולוגיים (פרכוסים, התקפי אפילפסיים).

איך מאבחנים את הסינדרום?

בדרך כלל הרקע ההיסטורי של החתול נותן הכוונה ברורה. חתולים שלא אכלו במשך למעלה מיומיים נמצאים כאמור בקבוצת סיכון ברורה לפתח את הסינדרום, עקב הפיזיולוגיה של החתול ואי היכולת של הכבד להמיר את השומנים שמצטברים בו. בדיקות דם המצביעות על ערכי כבד גבוהים יאשרו את האבחנה ברוב המקרים.

אבחנה מלאה ומדויקת ניתן לקבל ע”י לקיחת ביופסיה מהכבד.

איך מטפלים בכבד שומני?

הפתרון לכבד שומני הוא האכלה. מכיוון והכבד השומני מתפתח אצל חתולים רבים כסינדרום משני למחלה אחרת שנמצאת ברקע (ומובילה לירידה בתיאבון), יש כמובן לטפל באותה מחלה. חתולים שלא חוזרים לאכול בעצמם יזדקקו לאישפוז והזנה באמצעות צינור שמוחדר דרך הוושת וישירות לקיבה. יש להמשיך בהאכלה דרך הצינור עד שהחתול מסוגל לאכול בעצמו.

מניעה

ישנן סיבות רבות מדוע חתולים מאבדים תיאבון או מפסיקים לאכול. הסיבות יכולות להיות, בין השאר, מחלה אחרת שנמצאת ברקע, סיבות נפשיות הקשורות לסביבת חייו של החתול (בעל חיים חדש בבית, מעבר דירה, תינוק חדש וכו’) או החלפת מזון. ככלל ברזל, חתול שלא אוכל למעלה מיממה שלמה, ולא משנה הסיבה, צריך להגיע להיבדק אצל וטרינר אשר יוכל לאבחן מחלה הנמצאת ברקע, לתת טיפול תומך ועצות לבעלים איך לעודד האכלה (במידה והסיבה נפשית/סביבתית). ישנה לעתים תפיסה מוטעית ש”החתול יאכל כשהוא יהיה רעב”, אך לצערנו הרב חתולים זקוקים למזון זמין לעתים קרובות וגופם (בניגוד לכלבים למשל) אינו מסוגל להתמודד עם הרעבה כזאת.

היות והשכיחות הגבוהה ביותר למחלה היא אצל חתולים שמנים שמאבדים משקל בצורה מהירה מידי, חשוב מאוד למנוע השמנת יתר אצל חתולים. אפשר לבצע זאת באמצעות מזונות דיאטטיים רפואיים, התאמת מנות קבועות של מזון בשעות קבועות (לעומת האכלה “חופשית”) והפחתה בכמות הצ’ופרים/ממתקים שמקבל החתול. במידה ואכן יש עודף משקל, חשוב מאוד שהחתול יירד במשקל בצורה איטית והדרגתית.פנו אלינו לייעוץ בנושא זה ונשמח לעזור.