thmb_imgKKKBYISVIC300px-Thin-sick-cat[1]מאת דר’ אסף אלקלעי
בית החולים הוטרינרי בפלורנטין – תל אביב
מרפאה וטרינרית בגבעתיים 

מחלת כלות כרונית היא תופעה נפוצה בקרב חתולים. אם מאובחנת בזמן יש סיכויים טובים מאד. כל השאלות, כל התשובות במאמר מרכז אחד את המחלות הנפוצות בקרב חתולים היא מחלת הכליות הכרונית אשר חתולים יכולים ללקות בה בעיקר בגילאים בוגרים עד קשישים. אולם תיתכנה פגיעות בכליות חתולים אף בגיל צעיר. ברוב המקרים מדובר במחלה דגנרטיבית ניוונית הפוגעת במנגנונים האנטומיים (הנפרונים) של הכליות וגורמת לשורה של סימנים קליניים אותם יראה החתול.

מהי מחלת כליות בחתולים ?
הכליות היו איבר חשוב ביותר ולהן תפקידים רבים מאד: התפקיד הראשון של הכליות הוא לייצר שתן מהדם. השתן הוא אחת הדרכים של הגוף לשמור על תנאים קבועים בגוף (מרכיבי דם, לחץ דם, טמפרטורה, מינראלים בדם , סוכרים בדם, חלבונים ושומנים ועוד). הדם, הרווי ברעלים – תוצרי לוואי של תהליכים ביוכימיים בגוף, עובר בכליות ומתנקה אגב יצור השתן. אותם רעלים יוצאים מגוף החתול בפעולת ההשתנה. כאשר הכליות חוות מחלה ניוונית כרונית קשה, הן מאבדות את היכולת שלהן לעזור בשמירת התנאים הקבועים בגוף וכך נגרם רצף של תופעות קליניות בגוף החתול כמו הצטברות רעלים בדם, איבוד יכולת ריכוז השתן איבוד נוזלים והתייבשות, איבוד גלוקוז בשתן, איבוד חלבון בשתן, אי סדרים ברמת המינראלים והאלקטרוליטים בדם, חוסר יכולת לשמור על לחץ דם תקין ואף אי יכולת לסנטז הורמון חשוב הנקרא אריתרופואתין אשר מיוצר דרך קבע בכליה, מופרש לדם ומשם מגיע למח העצם שם הוא מהווה גורם מרכזי בתהליך יצירת כדוריות הדם האדומות לכן כש כליה כרוני בחתולים יכול לגרום לחוסר יצור כדוריות דם אדומות כלומר לאנמיה.

מהם הסימנים הקליניים אצל החתול?
אחת הבעיות במחלות כליה כרוניות בחתולים היא, שבתחילת המחלה לא ניתן להבחין בסימנים קליניים ורק בבדיקת דם לתפקודי כליה ניתן לשים לב לחריגות או תהליכים של עלייה בערכים מסוימים המצביעים על תפקוד הכליה, זו הסיבה  שבמרפאת החיות של אסף בגבעתיים אנו ממליצים על בדיקות דם תקופתיות בחתולים החל מגיל 10, על מנת לאתר מוקדם ככל האפשר מחלת כליות בחתולים.
מרגע התקדמות המחלה הסימנים הקליניים יהיו: השתנה מרובה ושתייה מוגברת, הרזייה משמעותית, ריח רע מהפה עם נטייה לדלקות חניכיים ולכן כאב ברגע האכילה, חוסר תיאבון ולעיתים הקאות.הפרווה עכורה לעיתים עקב ירידה בהתנקות והתלקקות של החתול הן עקב הכאב בחלל הפה הן עקב יתחושה הכללית הלא טובה. שלשולים יכולים להופיע לעיתים רחוקות.

כיצד מאבחנים?
מרגע הופעת הסימנים, החתול ייבדק קלינית . הסימנים הקליניים, גיל החתול, גזע החתול וההיסטוריה של החתול, יביאו את הוטרינר לחשוד במחלת כליות כרונית של החתול ואז האינדיקציה תהיה בדיקת דם לחתול. בדיקת הדם במקרי חשד במחלת כליות או אי ספיקת כליות כרונית בחתולים לא תכלול רק תפקודי כליה אלה מגוון רחב יותר של תפקודי גוף על מנת לראות את השפעות המחלה על מערכות הגוף השונות. תוצאת בדיקת הדם במקרי אי ספיקת כליות כרונית/כשל כלייתי תראנה ברוב המקרים:
עליה ברמת הקראטינין (תוצר לוואי המהווה סמן חשוב) , עליה באורמיה (תרכובות חנקן רעילות ), אי סדרים וחוסר איזון מינראלי של נתרן/אשלגן וזרחן/סידן, כמו כן תיתכן אנמיה הנובעת מירידה דרסטית ביצור כדוריות הדם האדומות.

כיצד מטפלים?
הרפואה המערבית, ברוב המקרים מחפשת את המקור לבעיה לשיטתה. למשל, אם המקור לבעיית הכליה היה חיידק, התרופה הנכונה הייתה אנטיביוטיקה לצד טיפול בסימני המחלה. הבעיה במחלת כליות כרונית בחתולים היא, שברוב המקרים לא ניתן לדעת מה המקור לבעיה ולכן לא ניתן למקד את הטיפול במקור הבעיה. לכן הטיפול מתמקד בסימפטומים של המחלה. אם מאובחנת מוקדם ככל האפשר, התאוששות ועיקוב הידרדרות המחלה אפשריים ביותר.

בסיס הטיפול מורכב משילוב של מזון רפואי מיוחד לבעיית כליות ועירויים תת עוריים שוטפים בתדירות שתיקבע ע”י הוטרינר המטפל. יתכנו מצבים בהם תחול עליה בלחץ הדם דבר המשפיע על מערכות שונות בגוף כמו העיניים וכלי הדם ולכן יכנו שימושים בתרופות מייצבות לח”ד. יש חשיבות שבעלים לחתולים עם בעיית כליות כרונית לא יאכילו את החתול במזון לא רפואי המכיל רמות גבוהות של חנקן, דבר היכול להביא להידרדרות  מהירה. כמו כן המזון הרפואי יכול להיות מוגש הן בצורתו היבשה הן בצורתו הרטובה (מצוין לחתולים עם דלקות חניכיים או חסרי תאבון).
הטיפול כאמור דורש הירתמות הבעלים לטיפול. הוטרינר ילמד את הבעלים לתת עירוי תת עורי לחתול וינחה את הבעלים כיצד לבצע זאת מדובר בפעולה פשוטה יחסית שכולם לומדים אותה ומהר.

כיצד מתפתחת המחלה ?
עירוי חתול בביתאי ספיקת כליות בחתולים הינה מחלה פרוגרסיבית . אך ניתן לעקב את קצב ההתקדמות שלה. במקרים בהם האבחון התבצע בזמן וניתן הטיפול הנכון ובזמן. אנו מלווים במרפאת החיות של אסף בגבעתיים, חתולים אשר קיבלו זריקת עידוד הן לתוחלת חייהם הן לאיכות חייהם.

לאן מתקדמת הרפואה הוטרינרית בתחום מחלות הכליה?
בישראל כיום, יש מרכז דיאליזה.
בארה”ב ובמערב אירופה, מתבצעות השתלות כליה לחתולים.