thmb_imgDNBHALGTMJdogpantingnאת דר’ אסף אלקלעי | מרפאה וטרינרית בגבעתיים 

מכת חום בכלבים היא תופעה מסוכנת ביותר. לעיתים קרובות נגמרת רע מאד. וכן, גם אותה ניתן למנוע. מאמר מתומצת המאגד את כל הפרטים החשובים.

קצת ביולוגיה כללית.
אחד המנגנונים היפים ביותר ביונקים ניקרא הומאוסטזיס (HOMEOSTASIS) כלומר, שמירה על תנאים קבועים בגוף. אחד מהתנאים הקבועים הללו היא טמפרטורת הגוף. לכל יונק היכולת לווסת את טמפרטורת הגוף שלו לטווחים בהם קיום חיים יהיה אפשרי; גוף היונקים המצוי בסביבה המתאפיינת בטמפרטורה משתנה, נתון להשפעת טמפרטורת הסביבה עליו ומקיים שורה של פעולות בלתי רצוניות שמטרתן : שמירה על טמפרטורת גוף קבועה:

 1. טמפרטורת סביבה נמוכה/קרה תגרום ביונקים לרעד (שהוא למעשה תנועה כפויה המייצרת חום), סימור שיער (יכולת לכלוא חום בפרווה) והיצרות כלי דם על שטח הפנים של הגוף (מניעת נידוף חום דרך שטח הפנים של הגוף).
 2. טמפרטורת סביבה גבוהה/חמה תגרום ביונקים להזעה (בני אדם וסוסים) הלחתה (כלבים בעיקר), והרחבה של כלי דם על שטח הפנים של הגוף, חיפוש מקומות מוצלים, הורדת פעילות, הצמדות לשטחים קרירים (רצפה מים וכו’).

ההזעה ידועה כדרך מצוינת לאיבוד חום ולכן לקירור הגוף במצב של חום יתר. בכלבים הדרך הטובה ביותר לקירור הגוף היא ההלחתה.
מהי הלחתה? הלחתה היא הפעולה בה הכלב פותח את הפה, מוציא את הלשון החוצה ונושם מהר. זוהי הדרך של הכלבים לנדף חום דרך מערכת הנשימה שלהם ודרך הלשון. שני אלו מצוידים בכלי דם רבים ודרכם יוצא חום הגוף החוצה ומתנדף.
היעילות של ההלחתה משתנה מגזע לגזע כפונקציה של אורך דרכי הנשימה וגודל הלשון. אי לכך, כפי שיפורט בהמשך, כלבים בעלי אורך דרכי נשימה קצר ופחוס יקשו יותר בשמירה על טמפ’ קבועה ויהיו נתונים יותר לפגיעות חום.

מהי מכת חום?
מכת חום (ולא מכת שמש – אין דבר כזה) מתרחשת  כאשר טמפרטורת הגוף עוברת את סף ה-41-42 מעלות כלומר בעל החיים לא מצליח לווסת את טמפרטורת הגוף וזו עולה תחת השפעת חום הסביבה. במצב כזה, חלבונים בגוף היונק (אדם/כלב/סוס/חתול וכו’) נקרשים, כלומר עוברים תהליך של שינוי מבני ונעשים קרושים. זהו תהליך בלתי הפיך. חלבונים אלו מהווים תנאי הכרחי בקיום חיים ובמצב זה מתרחש משבר פיזי עמוק שסופו לצערנו ברוב המקרים – מוות.
מטרת הגוף היא כאמור, ויסות טמפרטורת הגוף. המאמץ  לווסת את טמפרטורת הגוף בסביבה חמה, משתנה מגזע לגזע כפונקציה של מספר גורמים שחלקם הוזכר:

 1. יעילות ההלחתה כאמור.
 2. צפיפות ואורך הפרווה.
 3. סביבת המחיה של הכלב ואופי פעילותו (שרוע על הרצפה הקרה בבית ממוזג? או רועה בקר ברמת הגולן ב12:00 בצהריים ב30 לחודש יולי?).
 4. נפח גוף גדול יחסית לשטח הפנים שלו (מושג ביולוגי מורכב יותר).

במכת חום, גוף החיה והמנגנונים לשמירת טמפרטורת גוף קבועה לא מצליחים להתגבר והחום מתפשט בגוף ללא בקרה וויסות.

כיצד מאבחנים? מה הסימנים?

 1. אפטיה (הכלב לא מגיב כשקוראים לו)
 2. חוסר שיווי משקל
 3. נשימה שטוחה ומהירה מאד
 4. בלבול
 5. פרכוסים
 6. שוכב על הצד עם פה פתוח
 7. הקאות ושלשולים.

 כל אלו צריכים לקרות בסמיכות לחשיפה לרמות חום גבוהות, חוסר אספקת מים קרים, ריצה או פעילות בחום, חשיפה לשמש , שהיה במכונית סגורה בחום ושאר פרטים שאתם הבעלים יודעים .

 מה לעשות ?

 1. מדידת טמפ’ החיה מתבצעת ע”י הכנסת מד חום לפי הטבעת של הכלב לעומק של 2-3 סמ’ .מעל 41 מעלות מומלץ  להגיש עזרה ראשונה מהירה להורדת טמפרטורת הגוף.
  א. להניח את הכלב על משטח קר
  ב. לשפוך מים קרים
  ג. להדליק מזגן
 2. עם ירידת הטמפ’ במעלה או שתיים יש לסור לוטרינר.

הטיפול הוטרינרי  יכלול מתן נוזלים , החזרת החלבונים למחזור הדם, בדיקת איברים חשובים ורמת הפגיעות שלהם במהלך האירוע (בעיקר כליות, כבד, מע’ העצבים והלב). יתכן כי אשפוז החיה יהי הכרחי. שימו לב כי האשפוז יהיה במתקן בו מתקיימת השגחת רופא 24/7 !

 כיצד למנוע (לחץ)?

 1. לספק מים טריים וקרים (קוביות קרח במים)
 2. לא לבצע פעילות ספורטיבית עם הכלב בשעות חמות.
 3. להיזהר שבעתיים בגזעים רגישים.
 4. תספורת בקיץ תעזור לנדף חום בגזעים מסויימים
 5. שימוש במזגן/מאוורר
 6. להיזהר בים בשעות החמות
 7. לא לעזוב כלב במכונית סגורה אף פעם!
 8. בתקופות וימים חמים, להכניס לבית כלבים החיים בגינות או לחילופין, להעניק להם צל משמעותי.