thmb_imgZGLNPXEMPPdog[1]צוות בית החולים הוטרינרי בפלורנטין – תל אביב
מאווי כלבת אמסטאף מקסימה קרעה את הרצועה הצולבת. הניתוח שעברה אצלנו החזיר אותה למסלולה.

רצועה קרועה בברך – סיפורה של מאווי

מאווי, כלבת אמסטף מקסימה מעוקרת כבת שנה וחצי, הגיעה לבית החולים הוטרינרי בפלורנטין, עם תלונה של צליעה חריפה ברגל שמאל אחורית. בהיסטוריה הרפואית שלה היו כמה מקרים קלים בהם צלעה מעט על רגל זו, אך לא בחומרה שהיא מציגה עכשיו. לאחרונה, מאווי ביצעה קפיצה גבוהה יחסית ונחתה בתנוחה לא נכונה ומאז היא צולעת.
cruciate[1]מאווי מרגישה טוב אך צולעת מאוד ולא מניחה משקל על הרגל. בבדיקה אורטופדית שביצע  ד”ר אסף אלקלעי, התגלה כי ישנה פגיעה ברצועה הצולבת הקדמית של מפרק הברך. מאווי החלה ליטול תרופות נוגדות דלקת ואנטיביוטיקה במטרה להוריד את התהליך הדלקתי התוך מפרקי המתלווה למקרים אלו. בצילום רנטגן שבוצע 4 ימים לאחר מכן, ניתן לראות כי עדיין ישנו תהליך דלקתי בתוך המפרק ולכן הניתוח נדחה בעוד 4 ימים, כאשר במהלכם המשיכה מאווי ליטול את התרופות, שוב, במטרה להפחית את הדלקת במפרק, טרם הכניסה לניתוח.

במהלך הניתוח בוצע חתך בצד החיצוני של רגל שמאל אחורית, השרירים באזור הוסטו לצדדים ותחילה בוצעה סריקה של המפרק. הרצועה נראתה קרועה לחלוטין וחלקיה הקרועים הוצאו. המניסקוסים (סחוסים בתוך המפרק) נראו תקינים ולא נמצאו עדויות לתהליך ניווני או אחר בתוך המפרק וקופסית (מעטפת) המפרק נסגרה היטב על מנת למנוע בעיות ניווניות במפרק בעתיד (Degenerative Joint disease), העלולות להיגרם כתוצאה מחוסר יציבות במפרק.

לאחר מכן בוצעה חשיפה של המרכיבים האנטומיים המתאימים, על מנת לתקן את המפרק בצורה המדמה את פעילות הרצועה הקרועה. בשיטה שנבחרה (Lateral retinacular imbrications), מעבירים חוט כירורגי מתכתי, יחד עם חוט ניילון חזק, בין עצם קטנה הממוקמת מאחורי הברך (Fabella) ובין שני חורים הנקדחים בקדמת עצם השוקה (Tibia) וכך מהווים תחליף לתיפקוד האנטומי הנורמלי של הרצועה הקרועה – מניעת תזוזה קדימה של עצם השוקה וסיבוב פנימה שלה ביחס לעצם הירך.

לאחר הניתוח ניתנו הנחיות מפורטות וקפדניות לגבי המשך הטיפול במאווי הכוללות:

*המשך מתן אנטיביוטיקה ונוגדי דלקת למשך שבועיים, עד הסרת התפרים.
* הגבלת תנועה מוחלטת (ריצות, קפיצות, עליה במדרגות) למשך שלושה שבועות.
* חזרה הדרגתית לפעילות לעוד שישה שבועות.
* ביקורת אורטופדית במרפאה בפלורנטין לאחר 9 שבועות מהניתוח.

שבועיים לאחר הניתוח מאווי הגיעה למרפאה בפלורנטין לצורך הסרת תפרים והחתך נראה תקין, ללא עדות לתהליך דלקתי. הכלבה לא נראית כאובה ודורכת על הרגל בהליכה.

מהי רצועה צולבת קדמית קרועה?
הברך היא מפרק מורכב המאפשר תנועה בשלושה מישורים. המפרק כולל את הקופסית, הרצועות הצולבות (קדמית ואחורית), רצועות צדדיות (פנימית וחיצונית) והמניסקוסים. תפקיד הרצועה הצולבת הקדמית למנוע תנועה קדימה של עצם השוקה וכן סיבוב פנימה שלה, ביחס לעצם הירך. תפקיד הרצועה האחורית למנוע תנועה אחורה של עצם השוקה וחשיבות המניסקוסים בפיזור המשקל במפרק ושימור היציבות בתנועות השונות.
קריעה של הרצועה הצולבת הקדמית יכולה לקרות כתוצאה מטראומה, כמו כשהרגל נתפסת בגדר, סיבוב חד בזמן ריצה או קפיצה ונחיתה מגובה רב (קרע אקוטי, שקורה בכ- 20% מהמקרים) או כתוצאה מתהליך ניווני (קרע כרוני). לעיתים ייתכן ומדובר בקרע חלקי של הרצועה, שמתפתח לקרע מלא במידה ואין טיפול בזמן. במקרים רבים של קרע ברצועות יש גם נזק למניסקוסים.

כיצד מאבחנים?
לרוב מדובר בכלבים בגודל ממוצע, בגיל הביניים ומעלה (7-8 שנים) ונפוץ יותר בנקבות. הסימן העיקרי שרואים הוא צליעה עם הרמת הרגל האחורית. בבדיקה אורטופדית אצל הוטרינר ניתן לעיתים להרגיש עיבוי בחלק הפנימי של המפרק, הנובע כתוצאה מניסיונות פיצוי של הגוף. כמו כן, ישנן בדיקות ספציפיות במהלך הבדיקה האורטופדית הבוחנות באופן ממוקד את תיפקוד ושלמות הרצועה הצולבת הקדמית (תנועת מגירה ו- tibial compression test). ישנם מצבים בהם הבדיקה אינה חד משמעית בכלב עירני (ולכן יהיה צורך בטשטוש) או במצב של קרע כרוני או בכלב עם מסת שרירים רבה. צילום רנטגן עשוי לספק רמזים קלים כמו נפיחות המפרק או שינויים קלים במפגש עצם-מפרק הקורים במקרים כרוניים. 

כיצד מטפלים?
טיפול שמרני, הכולל הורדה במשקל, חבישה לתמיכה חיצונית, תרופות נוגדות דלקת ומגינות על הסחוס וכן פיזיותרפיה, יכול לעיתים להביא לתוצאות יפות בחתולים או בכלבים השוקלים עד 15 ק”ג, אולם התהליך הדלקתי הניווני של המפרק ימשיך להתקדם, ולכן עדיף לנתח כאשר מטרת הניתוח להאט את הנזק. ישנן שיטות כירורגיות רבות ומגוונות, בהתאם לחומרת הנזק ומיומנות המנתח.

ההיבט החשוב ביותר בטיפול לאחר הניתוח הוא שיתוף הפעולה של הבעלים, שכן נדרשת הגבלת תנועה חמורה למשך כ- 6-8 שבועות ואח”כ חזרה הדרגתית לפעילות למשך 6 שבועות נוספים, כל זאת על מנת למנוע כשל של התיקון בשלב מוקדם מדי. חשוב לציין כי בשליש מהמקרים תופיע קריעה במפרק הברך השניה באותו כלב בעתיד.